Na ndiqni :

Shendeti

8 ushqime që duhet t’i konsumoni patjetër këtë verë për të marrë gjithë hidratimin që ju duhet

Postuar


Nëse ka ndonjë stinë që na rikthen ose na shton edhe më shumë dashurinë për ujin, ajo është vera.

Në ditët e nxehta, asgjë nuk është më freskuese se një gotë uji me akull apo një zhytje në det. Sidoqoftë, gjatë kësaj kohe mund të zbulojmë se po “hamë” më pak H20 sesa është e nevojshme për ta mbajtur veten të furnizuar me energji. Kjo është shumë e rëndësishme, duke qenë se gjatë verës dehidratimi bëhet edhe më i lehtë dhe diçka e tillë nuk i duhet askujt.

“Me temperaturat e nxehta, shumë individë janë më të prirur për djersitje, gjë që bën që trupi të humbasë ujë”, thotë eksperti i ushqimit Keri Gans. “Kur djersitni më shumë, jo vetëm që po humbni ujë, por edhe elektrolite. Pa lëngje dhe elektrolite të mjaftueshme për t’u hidratuar siç duhet, trupi juaj mund të fillojë të mbinxehet. Rimbushja e atyre elektroliteve, si natriumi dhe kaliumi, është thelbësore për t’u ri-hidratuar.”

Uji përfshihet në shumë funksione të rëndësishme të trupin tonë. Ai e ndihmon atë të funksionojë si duhet dhe ndihmon në pastrimin e “mbeturinave”, mirëmbajtjen e funksionit të duhur të trurit në mënyrë që të qëndroni të përqendruar dhe vigjilent dhe në rregulimin e temperaturës së trupit. Për më tepër, hidratimi ndihmon në parandalimin e infeksioneve, shpërndarjen e lëndëve ushqyese në qeliza etj.

Këtë verë, por edhe çdo stinë, krahas ujit, konsumoni edhe sa më shumë ushqime hidratuese! 8 prej tyre zbulojini tani:

Shalqiri: Përbëhet nga 92% ujë dhe përmban edhe vitamina C, A dhe magnez.

Kastraveci: Përmban rreth 96% ujë dhe u jep shumë shije pjatave tuaja!

Sallata jeshile: Një sallatë e përzier me produkte të freskëta nuk është vetëm një vakt i shijshëm, por edhe një mundësi e mirë për hidratim. Në thelb, sallata jeshile është thjesht “ujë jeshil”.

Domatet: Nëse jeni duke bërë një sallatë, gjithashtu mund të hidhni disa domate. Ato përmbajnë shumë ujë, por edhe kalium – i rëndësishëm nëse humbni shumë nga ky mineral duke u djersitur.

Luleshtrydhet: Luleshtrydhet kanë 91% ujë. Fruti i mbushur me fibra përmban gjithashtu shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë.
Pjeshkat: Pjeshkat përbëhen nga rreth 90% ujë. Ju mund t’i prisni në copëza dhe t’i përzieni me kos, duke bërë një kos të shijshëm frutash (shtoni sa fruta të doni).

Pjepri: Pjeprin mund ta përdorni kudo në sallata, si vakt i vogël pasditeje (snack), në plazh, në drekë apo në mbrëmje. Përbëhen nga 90% ujë dhe janë të mbushura me vitaminë A.

Portokalli: Përveç vitaminës C, portokallet përmbajnë 86% ujë, pra ndonëse është opsion më pak hidratues, mbetet i shijshëm për t’u konsumuar, kështu që pse jo?

Komentet
VAZHDO TA LEXOSH
Advertisement

Shendeti

​Ilaçet kundër kolesterolit dhe presionit të gjakut mund të zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga COVID

Postuar

Nga


Barnat për uljen e kolesterolit mund të rrisin mundësinë e mbijetesës në infeksionin COVID-19 dhe të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të një forme më të rëndë të sëmundjes, tregojnë rezultatet e një studimi të ri.

Një analizë e më shumë se 10.000 njerëzve të pranuar në 140 spitale në Shtetet e Bashkuara zbuloi se statinat, ilaçet për uljen e kolesterolit, si dhe ilaçet e presionit të gjakut, ulin vdekshmërinë e koronavirusit me 40 për qind midis atyre që i morën ato para shtrimit në spital.

Rreziku i zvogëluar i vdekjes ishte më i lartë tek ata që morën statina vetëm (46 për qind) sesa te pacientët që përdorën vetëm ilaçe të tensionit të lartë (27 për qind).

Raporti i rezultateve është i ngjashëm për sa i përket progresit të sëmundjes; njerëzit e trajtuar me statina kishin një rrezik 25 për qind më të ulët të zhvillimit të një forme më të rëndë, ndërsa ata që morën ilaçe antihipertensive kishin një rrezik për 11 për qind më të ulët.

Përfitimet mbetën të dukshme edhe pasi shkencëtarët morën parasysh konsumin e barnave të tjera, kushtet shëndetësore dhe të dhëna të tjera të pacientëve.

Përfitimi i ilaçeve është se ato mund të lehtësojnë inflamacionin në trup që shpesh shkakton rezultate të rënda të infektuara me koronavirus, pretendojnë studiuesit në hulumtimin e botuar në revistën PLOS ONE.

“Në fillim të pandemisë, ne ishim të interesuar nëse ilaçet për trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular do të ndikonin negativisht në infeksionet e shkaktuara nga koronavirusi”, tha autori i hulumtimit, Lori Daniels.

“Ne zbuluam se jo vetëm që statinat dhe ilaçet përdoren për të trajtuar hipertensionin të sigurt, por ato mund të mbrojnë të sëmurët nga koronavirusi, veçanërisht ata që vuajnë nga hipertensioni dhe sëmundjet kardiovaskulare”, shtoi Daniels, profesor në Universitetin e Kalifornisë.

Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Shendeti

​Shkoni në shtrat të uritur ose hani natën vonë?

Postuar

Nga


Shumë do të thonë se nuk është mirë të hani natën vonë, por çka nëse e bëni këtë?

Nëse hani vonë, do ta keni të vështirë të bini në gjumë, por të shkoni në shtrat i uritur nuk është gjithashtu një mundësi ideale.

Dëgjoni trupin tuaj. Nëse jeni të uritur, hani, pa marrë parasysh kohën e ditës. Mendojeni si një mundësi tjetër për të ushqyer trupin tuaj dhe për t’i dhënë ushqyesve të nevojshëm, shkruan Body and Soul.

Më idealja për trupin tuaj është të përpiqeni të caktoni vaktet dhe snacks gjatë ditës në mënyrë që të mos vini të uritur pak para gjumit.

Herën tjetër kur të gjendeni në këtë dilemë, disa meze të lehtë të shëndetshëm para gjumit mund të shtypin sulmin tuaj të urisë pa kalori, sheqer dhe yndyrë të panevojshme.

Disa prej tyre janë: fruta të freskëta, kajsi të thata, bukë e thekur me pak gjalpë kikiriku, disa lugë kos dhe manaferra, një copë djathë dhe disa biskota integrale, një vezë të zier fort dhe humus.

Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Shendeti

​Çfarë i ndodh trupit tonë pasi ngasim biçikletë për një orë?

Postuar

Nga


Çiklizmi është një nga format e preferuara të rekreacionit, por ngadalë po bëhet mjeti kryesor i transportit.

Ndër të tjera, përmirëson shëndetin mendor, ndërton muskujt, zvogëlon rrezikun e sëmundjes së zemrës, ka një efekt pozitiv në tru, siguron gjumë më të mirë, forcon sistemin imunitar dhe shumë më tepër.

Ndërsa udhëtoni me biçikletë, ju jeni më pak të përqendruar në djegien e kalorive, lodhje dhe djersitje, dhe numri i kalorive të djegura rritet pa u përqendruar shumë. Ta themi thjesht, krijon një ndjenjë të mirëqenies që nuk është e pranishme në shumicën e formave të ushtrimit.

Një orë biçikletë në ditë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të inkurajuar humbjen e peshës. Një person prej 80 kilogramësh do të djegë rreth 650 kalori gjatë një ore ngasje me një intensitet të moderuar.

Këto nuk janë të gjitha përfitimet e një udhëtimi një orë me biçikletë.

Shkencëtarët kanë zbuluar se ngasja e një biçiklete përmirëson gjendjen shpirtërore. Kur një person është i qetë dhe ndihet mirë, ka shumë më pak të ngjarë të ndiejë nevojën për të ngrënë shumë me ëmbëlsira dhe ushqime jo të shëndetshme.

Një orë vozitje në ditë do të ndihmojë gjithashtu në ndërtimin e muskujve, dhe rritja e masës muskulore krijon një formë të hollë dhe trupore.

Përveç kësaj, muskujt djegin më shumë kalori sesa dhjamin, edhe kur jeni ulur. Kjo do të thotë që edhe pas atyre orëve të biçikletës, trupi juaj do të djegë më shumë kalori se zakonisht.

Një orë në ditë në biçikletë do të jetë e mjaftueshme për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar dhe për të luftuar më mirë infeksionet.

Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Trendet e Momentit