Na ndiqni :

Aktualitet

Nga “The Guardian” tek “CNN”, website-t më të njohura në botë që ndaluan papritur së funksionuari

Postuar


Një numër faqesh në internet të mediave kryesore nuk kanë punuar për rreth një orë. Bëhet fjalë për mediet Guardian, Financial Times, Independent dhe New York Times. Po ashtu ka rënë edhe webfaqja e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, gov.uk.

Teksa klikon për të hapur këto website që për momentin nuk funksionojnë, shfaqet mesazhi: “Gabimi 503. Shërbimi nuk disponohet”.

Nga informacionet e para thuhet se problemi mund të ketë lidhje me Fastly (distributor i CDN), një ofrues i informatikës së re, i cili mbështet shumë faqe të mëdha në internet.

Edhe në SH.B.A., Ashburn, Atlanta, Boston, Chicago, Dallas dhe Los Angeles kanë probleme, ndërsa në Azi u prek Hong Kongu, Tokio dhe Singapori.

Lista e faqeve që kanë rënë:

AFR

Age

Amazon

Boots

BuzzFeed

CNN

Deliveroo

Etsy

Financial Times

Giphy

IGN

Imgur

Independent

Kickstarter

Le Monde

New York Times

Pinterest

Reddit

SMH

Spotify

The Guardian

Twitch

Twitter

UK Government website

Weightwatchers

CDN-të janë një pjesë kryesore e infrastrukturës së internetit. Kompanitë në të gjithë botën varen nga bankat e serverave për të përmirësuar performancën e internetit dhe qasjen në shërbimet në internet.

Një mënyrë për ta bërë këtë është me CDN-të, të cilat ruajnë të dhëna në servera për ta bërë më të lehtë për përdoruesit që të hyjnë shpejt në përmbajtjen e internetit.

Ideja që qëndron pas CDN-ve është të hiqni çdo pengesë të mundshme në sigurimin e internetit dhe të rrisni në mënyrë të qëndrueshme në përdorim në të gjithë botën për të ndihmuar në sigurimin e aksesit në shërbimet e transmetimit të drejtpërdrejtë dhe sipas kërkesës, aplikacionet dhe platformat e mediave sociale.

Rezultati i një problemi në Fastly, i cili e përshkruan veten si një “platformë cloud”, është se përdoruesit e internetit nuk kanë qenë në gjendje të kenë qasje në përmbajtje dhe shërbime në varësi të CDN që ata përdorin.

Shpejt përdoret gjerësisht nga organizatat e medias, prandaj faqet e lajmeve, në veçanti, u ndikuan negativisht nga ndërprerja. Operacioni në internet i Amazon gjithashtu thuhet se ishte ndërprerë.

Deliveroo, Pinterest dhe Shazam janë gjithashtu klientë të profilit të lartë të ofruesit.
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH
Advertisement

Aktualitet

Zyrtare: Nga 9 gushti, askush në Francë nuk lejohet në lokal pa pasaportën e Covid-19

Postuar

Nga


Qeveria franceze ka vendosur kufizime për njerëzit e pavaksinuar, ndërs rastet me koronavirus kanë ardhur gjithnjë e në rritje.

Nga data 9 gusht, në Francë do të jetë e detyrueshme pasaporta e Covid-19 për hyrjen në vende publike si lokale apo nëse do duhet të udhëtojnë me tren ose avion. Që të jetë e vlefshme, pasaporta duhet të vërtetojë që personi është i vaksinuar plotësisht, të ketë test negativ për Covid si dhe të jetë i shëruar.

Lajmi u bë me dije ditën e djeshme nga zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Attal. Projektligji i zgjatjes së lejes së shëndetit, i cili u miratua nga Parlamenti të dielën në mbrëmje, së pari duhet të miratohet nga Këshilli Kushtetues, i cili duhet të shpallë vendimin e tij në 5 gusht.

Kujtojmë se ky projektligj nxiti protesta masive në Francë, por mesa duket qeveria është e vendosur për ta çuar përpara këtë vendim për paralindimin e rritjes së rasteve me Covid-19.

Po ashtu, edhe në Itali nga data 6 gusht, të gjithë qytetarët mbi 12 vjeç mund të hyjnë në restorante, kinema, teatër, pishina, palestra, por edhe në panaire, festivale, konferenca, parqe dëfrimi, salla lojërash, pjesëmarrje në gara vetëm duke paraqitur “kartën e gjelbër” që tregon se janë vaksinuar.

Në restorante do të jetë e nevojshme të paraqitet “karta e gjelbër” si për klientët ashtu edhe për punëtorët.

 

 
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Aktualitet

Bëni tamponin e shpejtë antigjenik në klinikën KEIT dhe udhëtoni për në Greqi në të gjitha pikat kufitare

Postuar

Nga


Shteti grek ka njoftuar sot që ka lehtësuar masat e kalimit të kufirit për të gjithë emigrantët shqiptarë.

Të gjithë ju që po ktheheni nga pushimet për në Greqi, për të kaluar kufirin duhet të jeni të pajisur me:

  1. Tampon i shpejtë antigjenik (rapid antigen test), i cili ka vlefshmërinë për 48 orë

ose

  1. Test PCR me vlefshmëri 72 orë

ose

  1. Çertifikatë vaksinimi, ku shtetasi duhet të ketë kaluar 14 ditë nga doza e dyte e vaksinës.

TAMPONIN e SHPEJTË ANTIGJENIK mund ta kryeni në klinikën KEIT për vetëm 25 euro dhe përgjigjja del për 10 minuta. Bashkëngjitur merrni CERTIFIKATËN e AKREDITIMIT nga SHTETI SHQIPTAR dhe APROVIMIN nga SHTETI GREK që e pranon kalimin e kufirit me këtë test.

Në faqet zyrtare të qeverisë greke është e shkruar qartë që kufiri grek e pranon testin e shpejtë, por deri më sot ky vendim, ndonëse zbatohej me përpikmëri nga pikat kufitare të Kapshticës, Sarandës, Qafë Botës, Rinasit etj, nuk respektohej vetëm nga efektivët grekë në kufirin e Kakavijës, ku pranohej ekskluzivisht vetëm testi PCR. Pas shumë përplasjesh dhe momente konfuzioni, u pranua edhe nga pala greke e Kakavijës kalimi i kufirit edhe me TESTET e SHPEJTA ANTIGJENIKE, te cilat Klinika KEIT i disponon te certifikuara nga Komuniteti Europian dhe të akredituara nga Ministria e Shëndetësisë Shqiptare.

Shumë udhëtarë kanë kaluar kufirin nëpërmjet përgjigjes negative të TESTIT të SHPEJTË ANTIGJENIK të kryer në klinikën KEIT.
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Aktualitet

Publikohen datat e riprovimeve për maturantët që nuk ia dolën dot në qershor

Postuar

Nga


Për të gjithë ato maturantë që nuk ia dolën në një nga provimet e Maturës Shtetërore, Ministria e Arsimit ka publikuar ditën e sotme datat e riprovimeve.

Provimi i Gjuhës së Huaj do të zhvillohet në datë 24 gusht, Matematika në 31 gusht, ai i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë në 27 gusht dhe Lënda me Zgjedhje në 3 shtator. Provimet do të fillojnë në orën 10:00 dhe do të zgjasin 2 orë e 30 minuta.

Ashtu si dhe radhët e kaluara, edhe kësaj here provimet do të zhvillohen duke respektuar të gjitha masat që parandalojnë përhapjen e Covid-19 dhe në çdo klasë nuk lejohen më shumë se 10-15 maturantë.

Kujtojmë se provimi i matematikës së Maturës Shtetërore u kundërshtua nga shumë nxënës në të gjithë vendin.

Pas përfundimit të provimit, ata u shprehën se kishte një nivel vështirësie mbi mesataren dhe në tezë kishte pyetje, që nuk i kanë mësuar në shkollë. Nxënësit dolën në protestë dhe kërkuan rishikim të tezës.

Si reagim ndaj kësaj, Ministria e Arsimit njoftoi më herët se do të bëjë një rishikim të tezës dhe u vendos që të ulet kufiri minimal i pikëve për çdo notë.

Nisur nga shqetësimet e maturantëve, mësuesve, prindërve, dhe pa dyshim duke konsideruar situatën e një viti jo normal e të vështirë të pandemisë, ku pavarësisht se maturantët në të gjithë vendin kanë qenë çdo ditë në mësim në shkollë, përveç 10 bashkive me risk të lartë ku për 6 javë mësimi u zhvillua ‘online’, kemi vendosur të plotësojmë kërkesën e maturantëve për të ulur kufirin minimal të pikëve për çdo notë”, shprehet Kushi, përmes një video mesazhi në “Facebook”.
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Trendet e Momentit