Na ndiqni :

LifeStyle

Test psikologjik: Maska që zgjidhni do të tregojë një anë të fshehtë të personalitetit tuaj

Postuar


Zgjidhni maskën që ju tërheq më shumë vëmendje për të zbuluar se kush jeni në të vërtetë.

Nëse keni zgjedhur:

Nr.1

Nëse kjo është maska që keni zgjedhur, atëherë jeni lloji i personit që përpiqeni të mbani të fshehura idetë tuaja.

Shkëndijat e lëshuara nga sytë, të pasqyruara në maskë, përfaqësojnë idenë origjinale. Keni frikë se dikush mund ta përdorë atë kundër jush, ta vjedhë ose ta përdorë për diçka që nuk ishte planifikuar.

Idetë dhe projektet tuaja janë gjëja më e rëndësishme që keni në jetë, si profesionale ashtu edhe personale, dhe nëse ka diçka që dëshironi ta fshihni nga të tjerët, të gjitha ato propozohen, të paktën derisa ta kuptoni vetë.

Nr.2

Nëse zgjidhni këtë maskë, do të thotë që jeni lloji i personit që fsheh ngrohtësinë tuaj të brendshme nga të tjerët.

Çfarë do të thotë saktësisht kjo? Para botës, ju zakonisht dukeni të fortë dhe të ftohtë, por e dini që natyra juaj e vërtetë është e ngrohtë dhe miqësore, edhe nëse vendosni të mos e tregoni atë.

Njerëzit kanë abuzuar me bujarinë tuaj, sepse nuk e kuptojnë vlerën e ngrohtësisë njerëzore dhe tani keni frikë se mirësia juaj do të merret si e mirëqenë.

Nr.3

Kjo maskë përfaqëson llojin e personit i cili në mënyrë aktive dhe pasive përpiqet të fshehë atë që mendon për të tjerët. Mund të thuhet se nëse e zgjidhni këtë maskë, jeni shumë të kujdesshëm dhe kuptoni në mënyrë të përsosur se si po ecën individi tjetër.

Sidoqoftë, ju preferoni t’i mbani mendimet tuaja për vete dhe të mos i zbuloni. Pra, nëse një person po ju gënjen, përpiquni ta kuptoni, por vazhdoni para, sepse me të vërtetë nuk duhet të shqetësoheni për ata që nuk mund të jenë as të sinqertë me ju.

Nr.4

Nëse kjo është maska që keni zgjedhur, atëherë jeni lloji i personit që përpiqeni të fshihni epshin tuaj të brendshëm.

Në rast se nuk e dinit, epshi nuk duhet të jetë vetëm fizik, ai vlen edhe për një objekt ose qëllim.

Sidoqoftë, në këtë rast, ju kurrë nuk zbuloni se sa i fiksuar jeni thellësisht me të. Pse Keni frikë se dëshirat tuaja mund të keqkuptohen dhe se të tjerët mund t’ju gjykojnë për këtë, në mënyrë që t’i mbani ato të fshehura nga pjesa tjetër e njerëzve dhe të jetojnë jetën sikur asgjë të mos ketë ndodhur.

Nr.5

Nëse keni zgjedhur këtë maskë, do të thotë që nuk doni kurrë të zbuloni dhimbjen që ndjeni në asnjë moment të caktuar.

Ju lëndoheni, dhe të tjerët ju lëndojnë gjithashtu, por pavarësisht gjithçkaje, vazhdoni të buzëqeshni me gjithë dhimbjen në zemrën tuaj.

Pse po e bën këtë? Në thelb, sepse mendoni se betejat tuaja emocionale janë vetëm tuajat dhe se askush nuk mund të kuptojë me të vërtetë gjërat që ju kanë ndodhur ose sa keni vuajtur. Prandaj buzëqeshni.

Nr.6

Kjo maskë i përshtatet përsosmërisht një personi që nuk guxon kurrë t’u tregojë të tjerëve atë që do më shumë për veten e tij.

Për ju, dashuria është thjesht thelbësore, por ajo që mbani në zemrën tuaj është menduar për njerëz të veçantë, kështu që mënyra se si e shprehni dashurinë rezervon atë që dëshironi të transmetoni me të vërtetë.

Si pasojë, ju preferoni ta mbani këtë ndjenjë shumë të fortë brenda jush derisa të gjeni dikë që e meriton shumë.

 

/panorama.plus
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH
Advertisement

LifeStyle

Përfitime shëndetësore që nuk i prisni nga frutat më të famshme të verës

Postuar

Nga


Rrushi është fruti më i shquar dhe më i famshëm i verës, i karakterizuar nga përmbajtja e tyre e lartë e lëndëve ushqyese të nevojshme për trupin, dhe përfitimet shëndetësore që ato ofrojnë për organe të ndryshme jetësore, por ato sigurojnë mëlçinë në veçanti me shumë përfitime:

1- Parandalimi i oksidimit të yndyrnave të mëlçisë

Rrushi zvogëlon shanset e oksidimit të acideve yndyrore, falë përmbajtjes së tyre në antioksidantë, të cilët pengojnë stresin oksidativ të shkaktuar nga aktiviteti i radikaleve të lira në trup, dhe parandalojnë që ajo të ndikojë në enët e gjakut që ushqejnë mëlçinë.

2- Pastroni mëlçinë

Rrushi i të gjitha llojeve luan një rol të madh në pastrimin e mëlçisë nga efektet e ngrënies së ushqimeve dhe pijeve të ndotura dhe jo të shëndetshme, dhe arsyeja është sepse ato përmbajnë polifenole, një antioksidant që ndihmon në pastrimin e trupit nga toksinat.

3- Mbrojtja e mëlçisë nga cirroza

Një studim i botuar në 2014, provoi se ngrënia e rrushit të kuq mbron nga cirroza, sepse përmban resveratrol, i cili kontribuon në mbrojtjen e qelizave të mëlçisë nga dhëmbëzimet, përveç riparimit të qelizave të dëmtuara, përmes vetive të tij antioksiduese.

4- Parandalimi i kancerit të mëlçisë

Resveratroli në rrushin e kuq ofron një përfitim tjetër për shëndetin e mëlçisë, pasi disa studime kanë zbuluar se vetitë e tij antioksiduese zvogëlojnë incidencën e disa llojeve të kancerit, përfshirë kancerin e mëlçisë.

 

 

 

/abcnews.al
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

LifeStyle

Ju lodhen sytë nga qëndrimi para kompjuterit? Këto ushtrime të shpejta do t’ju çlodhin menjëherë

Postuar

Nga

Punët e shumta në ditët e sotme janë ato të cilat na “detyrojnë” të qëndrojmë përpara kompjuterit apo celularit për orë të gjata. Ky është një problem i madh pasi dëmtojmë sytë dhe trupin tonë nga mënyra e qëndrimit. Por ka një zgjidhje për të gjitha, bëhuni pozitivë. Ekspertët kanë cilësuar metodën 20-20-20, ja çfarë do të thotë kjo:

1.Çdo 20 minuta shkëpusni sytë nga kompjuteri, ktheni kokën dhe shikoni një objekt të vendosur 20 hapa (6m) më tutje. Kjo gjë ndihmon në ndryshimin e fokusit të syve, një domosdoshmëri për sytë e lodhur!

2.Mbyllni dhe hapni sytë 20 herë radhazi, për t’i qetësuar dhe hidratuar.

3.Duhet të bëni 20 hapa pas çdo 20 minutash të ulur. Kjo ndihmon jo vetëm në çlodhjen e syve, por edhe në qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Këto që përmendëm më lart janë metoda të domosdoshme për ju që kaloni kohën më të madhe para kompjuterit. Ju duhet t’i zbatoni ato për të pasur sy të kthjellët dhe të shëndetshëm.

Gjatë kohës që punoni në celular, në mënyrë të herëpashershme dhe sidomos kur i ndjeni sytë të lodhur apo si “të veshur”, largojini nga ekrani. Vështroni nga dritarja, sa më larg , për 25 sekonda. Pastaj, për 25 sekonda të tjerë, mbajini mbyllur. Pas këtyre veprimeve, rikthejuni punës suaj, duke e përsëritur këtë gjë, sa herë e ndjeni të nevojshme.


Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

LifeStyle

Nuk thuhet kot “ne jemi çfarë hamë”, ushqimi juaj i preferuar tregon shumë për personalitetin tuaj

Postuar

Nga


Zgjedhjet e ushqimit që bëjmë çdo ditë pasqyrojnë disa tipare të personalitetit tonë dhe vëzhgimi i një personi në tryezë gjatë ngrënies na lejon të kuptojmë shumë gjëra në lidhje me të, pasi është provuar se ekziston një korrelacion midis mënyrës në të cilën konsumohet një vakt, karakterit dhe madje edhe seksualitetit të tij.

Sasia e ushqimit që hamë, për shembull, është në gjendje të zbulojë shumë anë të fshehura dhe të errëta të jetës emocionale dhe sentimentale të një personi, pasi ata që kanë tendencë të hanë shumë pak ose kanë çrregullime të anoreksisë, shfaqin refuzimin e ushqimit dhe të marrëdhënieve seksuale, një lloj hakmarrje e synuar ndaj familjes ose prindërve, por në të vërtetë e drejtuar ndaj vetvetes.

Nga ana tjetër, ata që kanë tendencë për mbipeshë dhe kanë gjithmonë nevojë për të ngrënë zbulojnë mungesën e emocioneve të forta, të cilat priren t’i kënaqin duke u ushqyer tepër edhe në mungesë të urisë së vërtetë. Ushqimi është mjaft i domosdoshëm, por edhe një kënaqësi, pasi ndikon në gjendjen tonë shpirtërore, jep një ndjenjë lehtësimi, ngopjeje, gëzimi dhe disponueshmërie ndaj të tjerëve, mundësi për shoqëri dhe ndarje, dhe ajo që hamë zbulon gjithashtu diçka për atë që ndiejmë në shpirt sepse në momente të trishtuara interesi për të ngrënë bëhet pothuajse zero.

Gjendja emocionale – Ata që preferojnë ushqime të ëmbla po kërkojnë dashuri dhe mbështetje, për të rikuperuar ato kënaqësi që mungojnë në jetën e tyre në atë moment, për të cilat, në nevojën për të mbushur disa boshllëqe, ata janë të hapur për një familje dhe e duan jetën, duke demonstruar një rënie të humorit kur hiqni dorë nga karbohidratet gjatë ditës. Zakonisht vërehet se njerëzit priren të kërkojnë më shumë ushqime me sheqer dhe yndyrë kur janë në humor të keq, si kompensim që të modulojnë gjendjet emocionale, të përpiqen të mbushin ndjenjat e zbrazëtisë ose të qetësojnë dhimbjen e brendshme, për të cilën çokollata bëhet një një lloj komoditeti, përveç atyre që vuajnë nga anoreksia, një patologji që thekson aspektet negative të ushqimit nga i cili përpiqet të shpëtojë, duke krijuar kështu një rreth vicioz që burgos pacientin në një mekanizëm vetë-shkatërrues të pakënaqësisë.

Nga ana tjetër, ata që zgjedhin ushqime të pasura me kripë dhe me aromë shpesh kanë një personalitet reflektues dhe kompleks, një shqetësim të brendshëm, me tendencë të jenë agresivë ose të vrullshëm, si ata që preferojnë ushqime pikante, ose zgjedhin të mbulojnë aromat natyrore me erëza, djegës ose përbërës të tjerë për të fshehur ose shtyrë një situatë shqetësimi duke kërkuar emocionet e qiellzës. Ushqimi ka një funksion ushqyes, por zgjedhja e gatimeve ka gjithashtu një kuptim simbolik, pasi zbulon shprehjen e vetvetes, se kush është dhe si e propozon veten, si dhe pasqyron pozicionimin shoqëror të tij, sepse zgjedhjet tona ushqimore komunikojnë identitetin personal, kulturor, emocional dhe seksual, ato shprehin një mënyrë jetese. Ata që hanë ngadalë, duke shijuar ushqim të qetë zbulojnë se janë të vëmendshëm, jo të nxituar edhe në intimitet dhe bujar në dhënien e kënaqësisë. Nga ana tjetër, ata që kërkojnë informacion për gatime dhe përbërës të ndryshëm në një menu zbulojnë se janë një person që nuk zgjedh sipërfaqësisht, të besueshëm por shumë kërkues, ndërsa ata që zgjedhin ndonjë gatim pa shumë vëmendje, që hanë në mënyrë të pangopur janë ata që quhen “grabitqar” dhe këtë nxitim mund ta kenë edhe në intimitet. Ata që në vend të kësaj zgjedhin për të konsumuar ushqime cilësore janë njerëz të rregullt, të saktë, por shumë të lodhur, perfekt për marrëdhënie të qëndrueshme, por jo si dashnorë të virgjër dhe të zjarrtë.

Kuriozët – Më në fund, ata që porosisin më shumë sesa mund të hanë janë kuriozë, por jo shumë konstantë dhe historitë e tyre janë zakonisht intensive por të shkurtra. Vitet e fundit, vëmendja shkencore është përqendruar në “mikrobiotën e zorrëve” duke synuar të kuptojë se si ushqimi dhe ndërveprimi i tij me sistemin nervor imunitar dhe qendror mund të ndikojë në sjelljen personale dhe shoqërore, si ndërlidhja e ngushtë midis ushqimit dhe mendjes dhe ndërvarësia e tyre e ndërsjellë. Një nga simptomat e para fizike dhe mendore të depresionit, për shembull, është humbja e oreksit, të cilës i shtohet mungesa e kënaqësisë për të ngrënë. Në ushqim shkarkojmë të gjitha paranojat, zhgënjimet, varësitë dhe mashtrimet e kontrollit, duke nënvlerësuar se lumturia ose trishtimi nuk lind vetëm nga kushtëzimi psikologjik, social dhe afektiv që na rrethojnë, por mbi të gjitha nga ajo se si hamë, pasi kush ka një marrëdhënie të keqe me ushqimin, ai gjithashtu ka një marrëdhënie të keqe me njerëzit me të cilët shoqërohet, pasi një dietë e keqe ndikon në shëndetin fizik, psikologjik dhe mendor.

 

/Burimi: Revista Psikologjia
Komentet
VAZHDO TA LEXOSH

Trendet e Momentit